Den här längre softshelljackan är ett praktiskt ytterplagg för dig som vill ha skydd mot vind och lättare regn utan att kompromissa med rörlighet. Den 3-lagers konstruktionen i polyester ger en slitstark men följsam känsla, samtidigt som jackan är vindtät och har en vattenpelare på 8 000 mm. Materialet har bra fukttransporterande egenskaper, vilket bidrar till en jämn och behaglig temperatur under rörelse.
Jackan passar särskilt bra för promenader, pendling och enklare friluftsliv under vår, höst och mildare vinterdagar. Den längre modellen skyddar över höfter och lår, vilket är uppskattat vid kyligare väder. Luvan med resårkant och ärmslut med resår hjälper till att stänga ute vind, medan dragkedjeförsedda fickor håller dina tillhörigheter på plats.
Ett bra val för dig som söker ett mångsidigt plagg för vardagsbruk och lättare aktivitet, där funktion, komfort och skydd samverkar i en genomtänkt helhet.
Funktioner: Vindtät, vattenpelare 8 000 mm, bra fukttransporterande egenskaper
Detaljer: Normal passform, dragkedja fram, luva med resårkant, fickor med dragkedja, resår i ärmslut
Tvättråd: Maskintvätt 40°C. Använd gärna sporttvättmedel för bästa resultat och följ alltid plaggets tvättråd.
Softshell är ett flexibelt material i flera lager som kombinerar vindskydd, viss vattenresistens och god rörlighet. Det ger en bra balans mellan skydd och komfort vid aktiv användning.